8 NÕUANNET KODUSE JOOGAPRAKTIKAGA alustamiseks

Siin on sulle kaheksa peamist nõuannet, mis aitavad sul oma kodust joogapraktikat parimal viisil alustada.

1. Loo endale mugav koht joogatamiseks
Leia endale kodus vaiksem koht, kus oleks sinu ümber võimalikult palju ruumi. Sa peaksid saama vabalt liikuda, vahest ka matist välja poole ja oluline on, et ümbritsevad esemed - lauad, toolid jne - ei jääks sind segama. Võid süüdata ka küünlaid või viiruki meeleolu loomiseks, kuid need on ainult lisaks ja ei ole otseselt vajalikud jooga praktiseerimiseks.

2. Varusta ennast joogatarvikutega
Kõik, mis sa tegelikult vajad, on JOOGAMATT. Matt võiks olla mittelibiseva pinnaga ja vastupidav, mõnda saab isegi pesumasinas pesta. Joogamatte on väga palju erinevaid , kuid tasub maksta natuke rohkem, et saada matt, mis peab kaua vastu ja vastab kõigile sinu ootustele. JOOGAPLOKID on heaks täienduseks praktikas, kuid saad neid asendada näiteks suurema raamatuga. JOOGAPOLSTER on samuti hea abimees, kuid selle asemel saad kasutada patju ja tekke.

3. Vali endale joogastiil
Mis on see, mida sa soovid joogamatil teha? Esimene küsimus võiks endale olla - mida minu keha ja meel vajab?
See võib olla dünaamiline ja aktiivne VINYASA JOOGA või hoopiski aeglane ja meditatiivne YIN JOOGA. Mida rohkem praktikat teed, seda rohkem õpid sa märkama jooga erinevaid mõjusid ja kasutegureid ning oskad tähele panna, mida su keha vajab.

4. Joogata ohutult ja väldi vigastusi
Alati tunneta oma piire ja tee asendeid teadlikult läbi tunnetuse, eriti just keha piirkondades, kus võivad vigastused kergelt tekkida - põlved, puusad, lülisammas ja kael. Kui tunned kas või väiksematki valu, muuda asendit, pehmenda, anna järgi ja tule asendist välja vajadusel. Mitte mingil juhul ära suru ja pressi ennast asendisse. Kõik tuleb omal ajal.

5. Alati puhka lõpuasendis
Väga oluline on lasta pärast igat joogatundi oma kehal puhata lõpuasendis - Savasanas. Savasanat nimetatakse ka kõige olulisemaks asendiks joogatunnis. See võib tunduda kõige kergem, kuid võib osutuda kõige keerulisemaks. Sinu närvisüsteem vajab aega, et salvestada ja omandada praktikas saadud kogemused ja hüved ning puhkeasend on selleks kõige parem.

6. Joogata regulaarselt
Isegi üks joogatund nädalas on kasulik! Kolm korda on suurepärane ja iga päev on ka suurepärane. Mis on parim sinu jaoks? Sea endale eesmärgid, mis on täidetavad. Läbikukkumise tunne paneb sind veelgi rohkem oma praktikat vahele jätma. Ole enda vastu aus, sea realistlikud eesmärgid ja tee, mis sina suudad teha. Ka 10 minutit joogat on jooga praktiseerimine ja läheb arvesse.

7. Naudi joogat
Ära üle pinguta! Kui sa ei naudi joogatamist, ei suuda sa ka praktikaga pikalt jätkata. Jooga peaks olema midagi sellist, mida sa ootad pikki silmi, mitte tüütu kohustus. Kui vaja, siis muuda stiili või tee väike paus oma tundidesse ning mingi aja pärast leiad uuesti tee matile.

8. Rulli matt lahti ja alusta joogatamist!
Esimene samm on kõige olulisem, alusta juba täna.

Joogaga alustamiseks ei pea olema painduv ega super vormis. Alustad täpselt sellisena nagu sina täna oled. Jooga on teekond mitte võistlus parimatele tulemustele.